Vitamin Tablosu

Posted By Merve On Cumartesi, Temmuz 9th, 2011 With 0 Comments

Hangi vitamin hangi besinde bulunur ? Yararları nedir ? Yoksunluğunda oluşabilecek durumlar ? Sizler için hazılanmış Vitaminler tablosundan inceleyiniz. Vücut dengeniz ve sağlığınız açısından vitaminlere ihtiyaç duyuyoruz. Vitaminler üzerine hazılanmış geniş içerikli tablomuz aşağıdadır.

 

Vitaminler ( Yağda Eriyenler )

Özellikleri

Faydaları

Eksikliği halinde

 

Bulunduğu yiyecekler

 

A

Yağda erir. Vücutta depo edilebilir. Yüksek sıcaklıkta kolay harabolmazsa da uzun zaman hava teması neticesinde bozulur. Normal gelişmeye, sağlam diş yapısına ve hastalıklardan korunmaya yardım eder; göz, mide, bağırsak, nefes ve idrar yolları zarlarını korurlar. Işıkta görmemizi temin ederler. Gelişme ve kemikleşmede aksaklık, iştahsızlık ve gece körlüğü meydana gelir. Karaciğer, Balık, Et, Yumurta sarısı, Süt, Tereyağı, Peynir, Sarı ve yeşil sebzelerde bulunur.
 

D

Yağlarda erir. Vücutta kara ciğerde depo edilir. Sıcak tesiri ve pişirme neticesinde bozulmaz. Normal gelişme sağlam kemik ve diş yapısı için elzemdir. D vitamini yardımıyla kalsiyum fosforun bağırsaktan emilmesi ve büyüyen kemiklere yerleşmesi temin edilir. Kemik çarpıklıkları (Raşitizm) kemiklerde zayıflık görülür. Balık yağında, karaciğer, yumurta sarısı, süt, et, tereyağında bulunur.
 

E

Yağda erir, ısıya dayanıklıdır. Tesir tarzı henüz kati değildir. Sinir ve kan bozukluklarında ve hamile kadınların sağlığının muhafazası için lüzumludur. Adaleler gelişmez, adale zafiyetleri olur. Hububatta bulunur.
 

K

Yağda erir. Oldukça dayanıklıdır. Normal şartlarda eksikliğine rastlanmaz. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kanın pıhtılaşması bozulur ve kanamalar meydana gelir. Ispanak, lahana, karnıbahar, hububat, yumurta sarısında bulunur.

 

 

Vitaminler ( Suda Eriyenler )

Özellikleri

Faydaları

Eksikliği halinde

Bulunduğu yiyecekler

B1

B2

B6

B12

Suda erir. Vücutta depo edilmez. Yiyeceklerin pişirme suyu dökülürse kaybolur. Gelişme, sinir ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. İştahsızlık, yorgunluk, mide, bağırsak bozukluğu, kabızlık, gelişme geriliği, sinir iltihapları görülür. Bira mayası, karaciğer, et, balık, yumurta sarısı, süt, yağız peynir, hububat, kuru baklagil, kuru kayısı, ıspanak, bezelyede bulunur.

 

 

C

Suda erir, vücutta uzun süre depo edilmez. Hava temasında ısıtılacak olursa harap olur. Durmakla da koruyucu etkisi kaybolur. Yiyeceklerin pişirme suyu dökülürse kaybolur. Sağlam kemik ve diş yapısında, kanın temizlenmesinde kan damarları ve birçok vücut eklemlerinin sağlam kalmasında rolü vardır. Normal gelişmeye yardım eder. Vücut direncini arttırır. Yorgunluk, sinirlilik, iştahsızlık, deri altında ve iç zarda kanamalar, ağrılar, kemik eklem ve diş etlerinin şişmesi görülür ki (iskorbüt) hastalığına belirtilerdir. Portakal, limon, domates, mandalina, greyfurt, salatalık, çilek, turunç, yeşil biber, muz ve yeşil sebzelerde bulunur.
Menü