Tiritli KöfteTiritli Köfte tarifi Nohutu bir gün öncesinden suya bırakıp şişmesini sağlayın. Ertesi gün nohutları geniş bir tencerede su ile pişirin. Tencereyi ocağa koyup içine tereyağ ve margarini koyup eritin, etleri tencereye ilave edip kavurun.

Soğanları soyup küçük küçük kesin, tencereye ekleyin, salçayı da koyup kavurmaya devam edin. İçine bir miktar da su koyun ve pişirin. Haşlanmış nohutları da tencereye koyun, tuz ile tatlandırın ve tencerenin altını kapatın.

Hamuru hazırlamak için; bulguru ve kıymayı bir kaba koyup yoğurun ve su ilave edip özleştirin. Tuzunu ilave edip tatlandırın, ardından yoğururken yumurtaları tek tek kırarak ilave edin.

İçi için; tavaya tereyağ koyun kıymayı ekleyin, karıştırarak kavurun. Karabiber ve tuz ile tatlandırın.

Soğanı soyup küçük küçük kesin, ayrı bir tavaya alıp margarin ile karıştırarak soğanları öldürün. Soğanları ve kıymayı birleştirip karıştırın ve kavurmaya devam edin. Cevizi kırıklayıp tavaya ilave edin ve karıştırın, altını kapatıp soğumaya bırakın. Soğuyunca dolba koyup dondurun.

Hamurdan büyük bir parça alıp ortasını açın, iç harçtan ortasına koyup kapatın. Hamurdan biraz ayırıp kalanına aynı işlemi tekrarlayın, ayırdıklarınızı da küçük küçük yuvarlayın. Tencerede hazırladığınız köfteleri kaynar suda haşlayın.

Etle ve nohutla hazırladığınız yemeğe köfteleri ekleyin. Servis tabağına koyup soğumadan sıcak sıcak servis edin.

Afiyet Olsun.

Tiritli Köfte Malzemeleri

Bir Su Bardağı Nohut
Bir Tatlı Kaşığı Tereyağı
Bir Tatlı Kaşığı Margarin
Yüz Gram Kuzu Eti
Bir Çorba Kaşığı Salça
Bir Adet Soğan

Hamur İçin:

Bir Çay Bardağı İnce Bulgur
Elli Gram Çok Çekilmiş Kıyma
İki Adet Yumurta
Beş Çorba Kaşığı Kıyılmış Ceviz
Tuz, Karabiber


Menü