Kuzu Pirzolası TopkapıKullanacağınız kuzu pirzolalarını temizleyin. Pirzolaları bıçak yardımı ile uzunca kesin yani delin. Pilav içinde kullanacağınız pirinci yaklaşık kırk dakika tuzlu ve sıcak şu içerisine atın.
Daha sonra pirinci sudan süzün. Tencere içerisine tereyağı ve zeytinyağı ekleyin. Yağ kızdıktan sonra içerisine çamfıstığı ilave edin.
Biraz piştikten sonra, içerisine doğradığınız soğanları atın. Soğanlar pembeleştikten sonra içerişine kullanacağınız tavuk ciğerlerini ilave edin. Rengi değişesiye kadar pişirin.
Daha sonra içine kullanacağınız baharat ve şekeri ekleyin. Son olarak et suyunuda içine ekleyin ve bir kaç dakika daha pişirmeye devam edin.
Diğer bir tencerede, süzdüğünüz pirinçleri bir dakika pişirin. Tavuk ciğerinden çıkan çiğerli et suyunu içine ilave edin.
Yüksek ateşte bir iki dakika daha pişirin. Daha sonra kısık ateşe alarak, kattığınız et suyunu çekene kadar pişirmeye devam edin.
Piştikten sonra sıcak haldeyken içerisine ince ince doğradığınız dereotunu ilave edin.
Pişirdiğiniz pirinçleri, en başta bıçakla kestiğiniz pirzolanın içine koyun. Pirinçlerin dökülmemesi için iki tarafa kürdan batırın.
İçini doldurduktan sonra pirzolayı tercihinize göre kekik, tuz, biberiye otu ve karabiber ile harmanlayın.
Üzerine çiçekyağı dökün. 180 derecelik fırın içerisinde, pirzolayı kızarasıya kadar pişirmeye devam edin. Daha sonra sıcak servis edin.

Kuzu Pirzolası Topkapı Malzemeleri

2 adet kemikli bütün kuzu pirzola
3 diş dövülmüş sarımsak
5-6 adet kırık tane karabiber
1 tutam kekik
1 tutam biberiye
Tuz, çiçekyağı
İç pilavı için:
500 gram pirinç
100 gram tereyağı
4 çorba kaşığı zeytinyağı
Yarım şu bardağı çamfıstığı
1 adet kuru soğan
250 gram tavuk ciğeri
Yarım su bardağı kuşüzümü
1 tatlı kaşığı şeker
Yeterince tuz, karabiber,
Yenibahar
1 demet dereotu
Üç buçuk su bardağı etsuyu


Menü