Hamsi TatlısıHamsi Tatlısı tarifi Tatlı içerisinde kullanacağınız hamsilerini temizleyip, kılçıklarını ayıklayın ve fileto haline getirin. Kaynattağınız su içerisine tuz ile unu ekleyin. Bir kaç dakika kaynatmaya devam ettikten sonra üzerine bir çay kaşığı zeytinyağı ile limon su ilave evin.

Bir kaç dakika daha karıştırın ve ateşi kapatın. Ateşten aldığınız hamur soğuduktan sonra içerisine yumurtayı ilave edin. Nokta büyüklüğünde yuvarlaklar yapın. Yoğurduğunuz bu hamurların içerisine fileto şeklinde hamsileri dahil edin. Daha sonra sardıktan sonra hamsileri tava içerisinde kızatmaya başlayın.

Tatlı üzerine yapacağınız şurubu yapmaya başlayın. Yağ içerisinde kızan hamsileri ateşten aldıktan sonra bir kaç dakika soğuma bırakın. Kullanacağınız meyveleri kabuklu şekilde tercihinize göre dilimleyin. Meyveleri bir tabak içerisinde karıştırın. İçerisine son olarak şeker ile suyu ekledikten sonra pişirmeye başlayın. Pişirdikten sonra sıcak şekilde bu şurubtan, kızarttığınız hamsilerin üzerine yapın. Soğuk servis edin.

Afiyet Olsun.

Hamsi Tatlısı Malzemeleri

250 gr. hamsi
250 gr. un
5 adet yumurta
2 su bardağı su
1 çay kaşığı zeytinyağı
1/4 limonun suyu
tuz
1 su bardağı zeytinyağ
1/2 fincan yeşil fıstık
1/2 fincan fındık

Jöle malzemesi:

1 adet muz
1 adet portakal
100 gr ahududu
1 adet kırmızı elma
1 adet şeftali
2 su bardağı su
300 gr. şeker
Şerbet malzemesi:
1/2 kg toz şeker
2 su bardağı su
1 çay kaşığı limon suyu


Menü