Fırında UskumruTemizlenmiş uskumruların başlarını bıçak yardımıyla ayıklayın. Her iki tarafını da yanaktan kuyruğa derin kesikler atın. Sonra süzgeçte bol suyla yıkayarak süzülmeye bırakın. Fırın tepsinize bir buçuk kaşık sıvı yağ döküp kaşığın tersiyle tabanın her yerine yayıp üzerine açılmamış fırın torbanızı serin. Süzgeçte bekleyen balıklarınızın üzerine hafif tuz atın.

Balıklarınızı ezmeden hafif karıştırın. Bir çay kaşığı zeytinyağı, yarım çay kaşığı karabiber ve az miktarda tuzla beraber rendelenmiş yarım soğanı bir kapta iyice karıştırın. Şimdi sırasıyla süzgeçteki balıklarınızı tepsinin içe koyduğunuz fırın torbasının üzerine koyun. Hazırladığınız soğan karışımını balıkların üzerine koyup yine kaşığın tersiyle yaydırın. Kalan yarım soğanı yarım halka şeklinde doğrayıp en üste serpiştirin.

Devamında defne yapraklarını da ekleyin. Son olarak limonu dairesel kesip en üste yerleştirin ve 1 yemek kaşığı kadar zeytin yapını üste gezdirin. Üzerini başka bir fırın torbasıyla kapatın. Önceden 180 dereceye ayarladığınız fırınınıza tepsiyi sürün. 30 35 dk kadar balığınızı pişirin. Tepsiyi çıkartıp en üstteki fırın kağıdını sökün. Tepsiyi geri koyarak balıklarınızın üzerinin kızarmasını sağlayın. Tahmini 10 dk. Fırında uskumru servise hazır. Afiyet olsun.


Fırında Uskumru Malzemeleri

1 Kilogram Uskumru
2 Adet Domates
1 Adet Soğan
3 Diş Sarımsak
Yarım Adet Limon
4 Kaşık Zeytinyağı
3 Adet Defne Yaprağı


Menü