Fırında Peynirli LahanaFırında Peynirli Lahana tarifi Dışındaki yaprağı soyulmuş olan lahananın yapraklarını ayırınç her yaprağı birer birer yıkadıktan sonra süzün. Ardından parmak kalınlığında uzun olarak kesin. Halkalar halinde kesilmiş soğanlar margarin içeren tavada pembeleşene de pişirilir. Daha sonra kıyma ilave edilir. Bir süre kavurma işlemi yaptıktan sonra bir su bardağı su eklenip karıştırılır. Kıymalı sos, kıvam kazandığı anda kırmızı pul biber katılıp ocaktan alınır. Bir miktar suya yedirilen salça, kavrulmuş kıymaya ilave edilip birkaç defa çevrilir.

Fırın, önceden 150 derecede ısıtılır. Yağlanmış fırın tepsisine lahanalar yayılır. Üstüne kıymalı karışım güzelce dökülür. Ardında fırında lahanalar sertliğini kaybedene dek pişirilir.

Geniş tabanlı bir kapta çırpılan yumurtalara süt ilave edilir. İyice karıştırıldıktan sonra fırından çıkarılan lahanaın üstüne yayılır.

Kaşar peynir rendelenir. Tepsinin her yerine eşit miktarda dökülür. 150 derecedeki fırında 30 dakika boyunca pişirilen yemek dilimler halinde sıcak olarak servis edilir.

Fırında Peynirli Lahana Malzemeleri

1 Orta Boy Lahana
2 Soğan
2 Çorba Kaşığı Margarin
200 gr Kıyma
1 Su Bardağı Su
1 Çorba Kaşığı Domates Salçası
4 Yumurta
1 Su Bardağı Süt
1,5 Su Bardağı Rendelenmiş Kaşar Peyniri
1 Çay Kaşığı Kırmızı Pul biber
Tuz


Menü