Fırında LahanaFırında Lahana tarifi İnce, dar ve uzun olarak kesilen lahanalar tuzlu suda 20 dakika boyunca haşlanır. Sonrasında süzülür. Bir tatlı kaşığı tuz ile beraber kaynatılan süt, devamlı çevrilerek irmik eklenir. 5- 10 dakika boyunca kaynatılır. 2 yumurta akı ayrı bir kapta çırpılır. Daha sonra irmik ve tuzlu süt karışımına önce yumurta sarıları sonra mısır ve ardından yumurta akları katılır.

Kabukları soyulan domatesin çekirdekleri çıkarılır. Ardından ufak küpler biçiminde kesilir. Çekirdekleri çıkarılan biber bir köşesinden diğer köşesine doğru dilimlere ayrılır.

Salamlar uzun ve ince olarak dilimlenir. Artmış olan yumurtalar sür kremasına katılır. Lahana, domates, biber, salam ve üçte iki oranında kaşar peyniri ilave edilir.

Yağlamış fırın kabına önce irmikli karışım, ardından sebzeli karışım aktarılır. Arda kalan peynir üstlerine serpiştirilir. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına verilen yemek, 40 dakika boyunca pişirilir. Ufak ufak kıyılmış taze soğanlar servis tabağına alınan yemeğin üzerine serpiştirildikten sonra servis edilir.

Afiyet Olsun.

Fırında Lahana Malzemeleri

4 Yumurta
3 Domates
140 gr Mısır (hazır ürün, konserve)
200 gr İrmik
200 gr Süt Kreması
Tuz, Karabiber
1 Kırmızı Dolmalık Biber
100 gr Biberli Salam
1 lt Süt
600 gr Lahana
5 Çay Bardağı Rendelenmiş Kaşar Peyniri
Bir Miktar Yağ
1/2 Demet Taze Soğan


Menü