Deniz Ürünleri Yahnisideniz ürünleri yahnisiİlk olarak geniş bir tencereye yarım su bardağı beyaz şarap, önceden temizlenip halka şeklinde kestiğiniz kalamar, limon suyu, tuz ve biber koyduktan sonra orta derecedeki ateşte kaynatın. Sonra ateşi kısık ayara aldıktan sonra 20 ila 30 dakika ağır ağır kaynatın. Kalamarları delikli bir kepçe yardımıyla ayrı bir tabağa koyup sonradan kullanılmak üzere bir kenara bırakın.

Önceden dilimlediğiniz kalkan balığını diğer kalan beyaz şarapla birlikte, kalamarları haşladığınız tencerede 7–8 dakika yumuşayıncaya kadar pişirin. Sonrasında tıpkı kalamarlar gibi ayrı tabağa alıp bir kenara bırakın

Tenceredeki suyu da bir kap bulup onun içine süzün ve kenara bırakın.

Tereyağını geniş bir tavada eritin. Tereyağı eridikten sonra tavayı ateşten alıp bir yemek kaşığı un ilave edin. pürtüksüz olana dek iyice karıştırın ve içine kaba süzüp bir kenara koyduğunuz balık suyunu, bir çay kaşığı kekik katıp elde ettiğimiz karışımı orta sıcaklıktaki ateşte kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam edin ateşi kısık ayara aldıktan sonra yaklaşık 2 dakika daha kaynatın.

Önceden hazırlamış olduğunuz midye ve ceviz içi,pişirilen kalamarları, balık dilimlerini, karidesleri sosa ekleyip 8-10 dakika bütün malzemeler pişinceye kadar pişirin kremayı katıp karıştırın son olarak hazırladığınız sosu kaynatmadan ısıtın yaklaşık 1 dakika kadar sonrasında servis edin.

 

Deniz Ürünleri Yahnisi Malzemeleri

( 4 Kişiliktir )
1 Su Bardağı Sek Beyaz Şarap
1/2 Kg Kalamar (temizlenip halka biçiminde kesilmiş)
2 Kalkan Balığı Dilimi (kemikleri çıkarılmış)
20 Midye İçi (midyeleri fırçalayıp temizleyiniz; kaynar suda haşlayıp, kabuklarını açarak içlerini çıkarınız)
250 gr Karides (kabukları ayıklanmış)
1 Çorba Kaşığı Limon Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çorba Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
30 gr Tereyağı (2 çorba kaşığı)
1 Çay Kaşığı Kekik
2 Çorba Kaşığı Maydanoz (kıyılmış)
60 gr Ceviz İçi (1/2 su bardağı)
85 gr Acı Krema (1/3 su bardağı)


Menü